„Читалачки маратон“ - репортажа

Деца која читају постају људи који мисле

Издавачка кућа Клет је покренула акцију „Читалачки маратон“ 2017/2018. године. То је друштвено одговорна акција коју је подржало Министарство просвете, с циљем да се наставници српског језика у основним школама подстакну да формирају читалачке клубове и да тако стимулишу ученике да читају додатну литературу. Ђаци из наше школе такође учествују у „Читалачком маратону“. Наставница српског језика Вера Лопушина оформила је читалачки клуб, који похађају ученици шестог и осмог разреда. Прва радионица одржала се 20. новембра 2017. а до сада смо одржали 6 радионица, због жеље деце да разговарају што више о роману, за неке романе смо се састајали више пута. Учесници читају и анализирају пет књига од аутора који су конкурисали. На сваком окупљању клуба ђаци, заједно са наставницом анализирају и разговарају о књигама које су прочитали уз присуство других наставника, који такође моу да учествују. На овој секцији учесници читају одабране романе од стране наставника и разговарају о њима, тиме уче о важности стицања способности правилног изражавања и право на исказивање сопственог мишљења. Деца имају различита схватања која су проистекла из прочитаних романа и тиме примећују да се међусобно разликују, али и да поштују туђа мишљења. Једни другима развијају машту одговарајући на питања која им наставница  постави, везано за догађаје из романа и дискутујући о ситуацијама у којима се ликови нађу и о томе како би се они понели да су у истим. Ученици уживају у похађању ових радионица, јер воле да читају књиге и имају прилику да о њима причају са својим вршњацима и да разговарају о актуелним темама које се нађу у романима. Сваки члан клуба води свој „Читалачки дневник“ у коме записује мишљење о романима, ствари које му се допадају, а које не и даје оцену роману. Нису сви романи задовољили мој лични укус, неки су ми се свиђали више а неки мање, али најважније је то што сам стекла ново, незаборавно искуство и драго ми је што одржавамо ову секцију, јер оваквих видова рада није било пре у школи и драго ми је што ће се и следеће године одржати јер ће још више и деце и одраслих моћи да се повежу и спријатеље читајући књиге и богатећи свој дух.

Сара Марић VIII8